Küçük Prens kitabının ilk animasyon uyarlaması olan film “Kitabını hiç okumayayım, filmini izlerim”cilere 5 beden büyük gelecektir.

Kısacık bir kitap olup kütüphanelerce anlama sahip olan Küçük Prens -bazı yetişkinler için anlaması zor bir hikâye olabilir ama- bir solukta okunacak cinsten kısa bir eser. Kitabı/hikâyeyi okumayan kaldıysa şahsi önerim önce okuması, sonra filmi izlemesi şeklinde. Zira bu animasyon film hikâyenin içine hikâye katıp, ikinci bir mükemmel kitap ile Küçük Prens’in birleşiminden oluşuyor gibi.

Tüm zamanların en yüksek hasılata sahip (80 milyon $) Fransız animasyon filmi olan Küçük Prens, Fransa’da “En İyi Animasyon Film” dalında Cesar Ödülü’ne sahip oldu. Üstelik  film bu hasılata A.B.D’de vizyona girmeden ulaştı. A.B.D’deki seyirciler 5 Ağustos’tan itibaren filmi Netflix üzerinden izleyebilecek ancak filmin vizyon gösterimi olmayacak.

IMDB puanı: 7,8/10
Gözümün gönlümün puanı:  10/10

Bunlar film ile ilgili “Büyükler rakamlara bayılırlar” köşesinden bilgiler. Filmin özü ise ödüllerin, gişe rekorlarının, çok daha ötesinde, insanın gözünde gülümseyen bir yaş bırakan cinsten.

Hikâye ile ilgili fazla bir şey anlatmayacağım. Kitabı okumayan ve filmi izlemeyen kalmasın umarım. Filmde kitaptaki hikâyenin üzerinden yılların geçtiği ve kahramanların büyüdüğü bir dünyada neler olabileceği, kitaptaki mükemmellik seviyesinde işlenmiş. Kitaba eklenerek yaratılan ikinci mükemmel hikâyenin yanı sıra film ekibine ait bir diğer muazzam hamle çekimle ilgili. Filmin en etkileyici tarafı karakterin hayatına dair sahnelerin 3D animasyon ile, kitapta yazanların ise stop motion tekniği ile kâğıtlar üzerinden canlandırılmış olması. Gerçek hayat ile kitap sayfaları arasındaki farkın kâğıt efektleri ile ayrılması izleyiciye ayrı bir seyir keyfi katıyor. Tıpkı kitabı kadar büyüleyici ve masalsı bir dünya öğretisi olan film şiddetle tavsiye edilir.

“Hep aynı saatte gelsen daha iyi olur” dedi tilki, “sözgelimi öğleden sonra saat dörtte gelecek olsan ben saat üçte mutlu olmaya başlarım. Her geçen dakika mutluluğum artar. Saat dört dedi mi meraktan yerimde duramaz olurum. Mutluluğumun armağanını veririm sana. Ama gelişigüzel gelirsen içimi sana hangi saatte hazırlayacağımı bilemem. Ayinsiz olmuyor.”