Hakkında “uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımına özendirdiği” gerekçesiyle 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Ezhel (Sercan İpekçioğlu) bugün beraat etti. Uzun süredir gündemi meşgul eden Ezhel için #FreeEzhel tagıyla arkadaş ve sevenleri kampanya başlatmıştı.

Beraat kararı oldukça isabetli olmakla birlikte sanatın ve sanatçının özgür olmasını kanıtlar nitelikte olmasıyla da dikkat çekiyor. Ülkemizde son dönemde sansürün artışı tüm sanat dallarında sanatçıları zorluyor. Kişisel olarak hem oto-sansür uygulanmasına neden olan bu tarz uygulamalar sebebiyle tüm yaratıcılıklarından ırak kalan sanatçılar ise duruma isyan ediyor.

İfade özgürlüğünün değerinin daha iyi anlaşıldığı bugünlerde Ezhel ve dahilinde tüm sanatçıların daha özgür alanda üretim yapabilmeleri adına daha geniş adımlar atılmalı ve bunun arkasında durulmalıdır. Basın özgürlüğü sıralamasında Türkiye bu yıl 180 ülke arasından 157 sırada yer alıyor.

Tüm tutuklu gazeteci, sanatçılara özgürlük ivedilikle sağlanmalı ve bir an önce ifade özgürlüklerine kavuşmalıdır. Ezhel artık özgür bir şekilde sahnede şarkılarını dile getirebilecek ve milyonlara erişmeye devam edebilecek.

Ezhel’in yeni single 14 Haziran’da çıkmıştı: