Çevreci Bir Arama Motoru…
Teknolojinin içine bu kadar battığımız bu çağda, çevre koruma girişimlerimiz de o denli artmakta. Doğru orantılı bir durum var yani ortada. Kirlettiğin kadar korumaya çalış! Daha az kirlet, daha fazla koru mantığından uzağız. Kabul edelim! Girişimlerden biri ise Ecosia arama motoru.

WWF kapsamında gerçekleştirilen Amazon Ormanları’nı koruma programının çatısı altında bulunan bir kurtarıcı plan, Ecosia.

Günlük Google kullanımımız bile karbondioksit salınımına sebep oluyor. Yani her arama hop karbondioksit doğada. Neden mi, çünkü arama motorları büyük sanal sunucular üzerinden çalıştığı için elektrik tüketimleri had safhada. Bu tüketim de doğal olarak doğaya karbondioksit salınımını sağlayan etkilere neden oluyor. Fosil yakıt kaynaklarıyla elde edilen elektrik kullanıldığı için karbondioksit salınımının gerçekleşmesi de kaçınılmaz.

İşte bu nedenle çevre gönüllüsü Alman bilişimci Christian Kroll, 2009 yılında “çevreci” arama motoru geliştirdi. Bu çevreci arama motoru kullanıcılarının büyük bir kısmını Almanlar oluştursa da yüklü bir miktar para biriktirmiş durumdalar. Bu paraysa yağmur ormanlarının korunması için kullanılıyormuş. Yeniden bir ortaya çıkış yaptıysa da bugünlerde işleri nasıl gidiyor pek emin değilim. Teknoloji devlerinden Google gibi bir firmayla baş etmek zor tabiî. Bazı özelliklerden de ferâgat etmeniz gerekiyor Ecosia kullanırken. Harita, görsel gibi şeylere direk ulaşım mevcut değil. Sanırım bunları da Google’dan çekerek kullanıyor.

Öte yandan, Yahoo ve Bing üzerinden çalışan arama motoru diğer rakiplerini eleştirdiği şekilde elektrikle çalışıyor. Elbette başka türlüsü beklenemezdi ama bu da çağımızın ironisi ya, işte kirlettiğin kadar kurtarmaya çalışma sendromu. Ha, bir de şöyle bir gerçek var; Google gibi Ecosia’nın da fon rengi beyaz – hadi diyelim krem rengimsi olsun. Buna neden mi takıldım? Sebebi, Google siyah olsaydı yılda 3000 megawatt elektrik tasarrufu yapmış olacaktık. Ecosia sormazlar mı sana, 7 yıldır ortalıktasın hâlâ neden fonun açık renkte de siyah değil? Elbette, görsel, vs. gibi şeyleri değiştirebiliyorsunuz fonda. Google arama motorunda ki fon değişikliklerine benziyor. Ne kadar kurtarıyor enerji harcamasını o da muallak.

Yine de güzel girişim, yıllardır etkisi var ki ayakta kalabilmiş diyoruz ve Kroll Abi’ye buradan bir selam çakıp, teşekkürlerimizi iletiyoruz. Yaptığınız her aramada bir ağaç dikimine katkı sağladığını söyleyen çevre dostu, karbondioksit savaşçısı, fosil yakıttan üretilen elektrikle çalışan arama motoru Ecosia, siz arama yaptıkça sağ üst köşesinde duran ağaç sayacında kaç ağaca hayat verdiğinizi gösteriyor.

Yine de kullanın, kullandırtın…

Buraya tıklayarak Ecosia’ya ulaşabilirsiniz.

Bu da Ecosia tanıtım videosu;

https://youtu.be/zo93M_6Xl50